Experiment

  • Autor: Vários
  • Narrador: Vários
  • Editor: Podcast
  • Duración: 8:31:07
  • Mas informaciones

Informações:

Sinopsis

Vdecko-technologický magazín Radiournálu. Zabýváme se nejnovjími vynálezy a zjiujeme, nad ím bádají nejen etí vdci. Zajímá nás také zákulisí vdy, jak vlastn ijí lidé, kteí zasvtili ivot vd a jak fungují pikové laboratoe. Nezapomínáme ani na moderní technologie jaké je eká budoucnost, jak budou slouit lovku nebo to bude jinak?

Episodios

  • Mravenčí práce obřího významu. Archeologové v Olomouci katalogizují desetitisíce neolitických nálezů

    04/02/2025 Duración: 03min

    V Mohelnici na Šumpersku archeologové od 50. do 70. let minulého století zachránili před rozšiřováním štěrkovny desetitisíce pravěkých artefaktů. Ty ale od té doby leží bez ladu a skladu v krabicích a nikdo neví, co která z nich ukrývá. To se teď rozhodli změnit olomoučtí vědci. Každý předmět pečlivě dokumentují a zanášejí do katalogu.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Magazín Experiment: Dá se odstranit nádor na páteři? A jak se katalogizují archeologické nálezy?

    01/02/2025 Duración: 21min

    00:00 témata magazínu00:35 operace nádoru na páteři v Motole04:25 rozhovor s Robertem Lischkem08:10 uchovávání dat na černobílý film10:10 nová kopule v pražském planetáriu14:00 archeologické nálezy v Mohelnici18:00 rozhovor s Ashotem ChilingarianemVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • DNA je stabilní molekula, vydrží hodně. Virus se intenzivním zářením zničí, říká laserová vědkyně

    30/01/2025 Duración: 06min

    Specializací vědkyně Evy Klimešové je atomová, molekulová a optická fyzika (AMO), která studuje interakce mezi hmotami nebo mezi hmotou a světlem. V laserovém centru Eli Beamlines v Dolních Břežanech se věnuje experimentům s vědci z celého světa a má jedinečnou příležitost podílet se na pestré škále vědeckých projektů. Jak taková vysoce odborná mezinárodní spolupráce probíhá a jak můžou výsledky pokusů v laserovém centru ovlivnit život běžných lidí? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Světlo jako nástroj. Nejvýkonnější lasery generují energii srovnatelnou s okolím černých děr

    28/01/2025 Duración: 06min

    Infastruktura laserového centra Eli Beamlines v Dolních Břežanech sestává ze tří podlaží. Přízemí je vyhrazené pro laserové přístroje. Odtud vystřelené laserové svazky směřují o patro níže do suterénních prostor, kde se nacházejí experimentální haly. První patro je určeno pro podpůrné technologie. Vstup do laserové haly je povolen pouze za přísných opatření, do prostoru se totiž nesmí dostat žádná nečistota. Jak vlastně experiment s využitím laseru probíhá a k čemu slouží?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Magazín Experiment ŽIVĚ z centra Eli Beamlines: Co dokáže nejsilnější laserový paprsek na světě?

    25/01/2025 Duración: 24min

    00:00 úvod speciálu z ELI Beamlines v Dolních Břežanech;00:43 simulace podmínek nitra hvězd i urychlovače částic;06:25 interakce s laserem pod drobnohledem;12:00 „krabice“ s nejvýkonnějším laserem na světě;18:00 astrochemický výzkum vlivů kosmického zářeníVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • AI namísto analogového rádia, tužky a papíru. Český student vymyslel systém pro malá letiště

    23/01/2025 Duración: 01min

    Bezpečnost na malých letištích by mohl výrazně zvýšit nápad studenta Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve své diplomové práci vymyslel systém, který v reálném čase přepisuje a vyhodnocuje radiovou komunikaci mezi operátory letiště a piloty malých letadel. Ti se totiž zatím spoléhají jen na analogové rádio, papír, tužku a vlastní paměť.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • „Obrovský respekt všem dárcům.“ Díky Oční tkáňové bance se každý rok vrátí zrak stovkám pacientů

    21/01/2025 Duración: 03min

    Transplantace oční rohovky je potřeba v případě, kdy se rohovka zkalí nebo změní svůj tvar, někdy ale také po úrazech oka. Ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech v Praze rohovky transplantují několikrát do týdne a ročně tak zachrání zrak stovkám lidí. Všechno začíná odběrem dárcovské tkáně. Ve vinohradské nemocnici se nachází i největší oční tkáňová banka v Česku, která ročně zpracuje na pět set očních rohovek.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Magazín Experiment: Jaká tajemství ukrývá česká družice SATurnin-1? A jak se transplantuje rohovka?

    18/01/2025 Duración: 22min

    00:00 témata Magazínu Experiment00:46 česká průzkumná družice SATurnin-104:31 rozhovor s ředitelem vesmírné divize VZLU Jurajem Dudášem08:39 bezpečnost na malých letištích10:32 transplantace rohovky a oční tkáňová banka14:20 záchrana lidského zraku na Královských Vinohradech18:13 výroba skleněných lahví Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Proč AI někdy odpovídá nesmyslně? Jazykové modely pracují s čísly, ne se slovy, vysvětluje expert

    16/01/2025 Duración: 03min

    Umělá inteligence při konverzaci s člověkem někdy odpovídá nesmyslně a zřejmě to tak ještě nějakou dobu zůstane. A to přesto, že v testech chybovosti jsou modely ChatuGPT od OpenAI stále úspěšnější. Podle českých odborníků jsou totiž tyto výsledky zkresleny používáním standardizovaných testovacích sad. Ty se umělá inteligence během opakování už naučila, takže ji otázka nepřekvapí. Správnou odpověď je totiž schopna vygenerovat pouze v případě, že se s tématem už někdy setkala.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Ptačí chřipka ohrožuje populace ptáků u antarktických břehů. Možná jde o původní, nezmutovaný virus

    13/01/2025 Duración: 01min

    Osmičlenná vědecká výprava z Masarykovy univerzity se v sobotu ráno vydala na polární výpravu do Antarktidy. Připojí se ke kolegům a kolegyním, kteří vyjeli už před týdnem. Svoji pozornost nově zaměří na ptačí chřipku – podle jejich hypotézy totiž u jižního pólu zůstal ještě původní, nezmutovaný virus. Bude je ale zajímat i to, jak se změna klimatu podepisuje na houbách, meších a lišejnících.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Magazín Experiment: Jak funguje simulátor nezralého novorozence? A je na Antarktidě ptačí chřipka?

    11/01/2025 Duración: 22min

    00:00 témata magazínu00:30 simulátor nedonošeného novorozence Paul04:20 rozhovor s Richardem Plavkou07:25 výzkum ptačí chřipky na Antarktidě09:20 testování AI13:20 rozhovor s Michalem Pěchoučkem18:25 vesmírná mise LUGOVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Děti na základní škole chápou kvantové principy lépe než vysokoškoláci, tvrdí Bob Coecke

    09/01/2025 Duración: 03min

    Kvantové počítače koncem loňského roku překonaly další rekord, jejich fungování ale rozumí málokdo. Příští generace by však mohla mít náskok. Dnešní školní děti totiž kvantovým zákonitostem rozumějí lépe než vysokoškoláci a vysokoškolačky, zjistil vědec z oxfordské univerzity a autor ilustrované učebnice Kvantum v obrazech Bob Coecke. Proč tomu tak je a za jak dlouho budou běžně dostupné kvantové počítače, prozradil v rozhovoru vědeckému reportérovi Martinu Srbovi.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Brněnští vědci vyvíjí elektronický antigenní test. Výsledek by mohli posílat rovnou lékaři

    07/01/2025 Duración: 04min

    Antigenní testy by mohly fungovat elektronicky. Brněnští vědci totiž začali vyvíjet zařízení, které bude umět přečíst výsledky testu a nahrát je do aplikace. Ta by je pak mohla poslat rovnou do lékařských ordinací. Výzkumníci a výzkumnice přístroj vyvíjí primárně na chlamydie, ale později ho chtějí rozšířit na další, nejen pohlavní choroby. Výzkum je teprve v samém začátku, ale my jsme si ho už vyzkoušeli.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Magazín Experiment: Jak pomáhá AI gynekologům? A mohou antigenní testy fungovat i elektronicky?

    04/01/2025 Duración: 21min

    00:00 témata magazínu00:20 AI a gynekologie04:20 prevence rakoviny děložního čípku08:15 meteorický roj10:00 elektronický antigenní test14:00 rozhovor s Tomášem Zimou17:25 Bob Coecke a Kvantové uvažováníVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Magazín Experiment: Jak správně třídit obaly po Vánocích? A v čem se mýlí tvůrci speciálních efektů?

    28/12/2024 Duración: 20min

    00:42 Odpadky po Vánocích04:06 Jak svítí radioaktivní materiál?07:09 Česká družice Lucky 709:11 Rizika onkologických onemocnění po pití alkoholu13:05 Výroba čokolády17:07 Pravděpodobnost při házení mincíVšechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Smrček krásně voní, ale rychle opadá. U jedle to je naopak. Proč? Vysvětlení nabízí chemie a fyzika

    26/12/2024 Duración: 03min

    Obývací pokoje mnoha českých domácností právě teď voní smrkovým jehličím. Za pár týdnů se ale ze stromečku uvolní a opadá. Na borovici přitom jehlice vydrží o poznání déle a na jedli nám můžou dělat radost až do jara. Podle odborníků to má hned několik příčin. Důležité mimo jiné je, jak strom hospodaří s vodou. Smrček, borovice a jedle totiž vysychají různou rychlostí hlavně kvůli odlišným jehlicím.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Vánoční dobroty mohou být tikající bomba. Jak si pod stromeček nenadělit žlučníkový záchvat?

    24/12/2024 Duración: 03min

    Přibližně pětina populace má podle odhadů gastroenterologů problémy se žlučníkem nebo přímo žlučníkové kameny. Některým pacientům obtíže nedělají, jiní kvůli nim skončí na operačním stole. Právě začínající vánoční svátky mohou být pro lidi s nemocným žlučníkem rizikové. Ani během nich by totiž neměli porušovat dietu.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Magazín Experiment: Jak opravit zvony bez svařování? A jak se vyhnout žlučníkovému záchvatu?

    21/12/2024 Duración: 21min

    00:37 technika opravy historických zvonů;04:33 slitina pro výrobu zvonů se nemění;08:39 družice českých středoškoláků;10:22 rizika žlučníkových problémů;14:01 refluxní choroba jícnu aneb pálení žáhy;17:51 proč voní každý strom jinak?Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Jak připravit dětem atraktivní, a přitom zdravé jídlo? Brněnští vědci se to učí na fastfoodu

    19/12/2024 Duración: 01min

    I zdravé jídlo by podle brněnských vědců mohlo obézní děti lákat podobně jako fast food. V eyetrackingové laboratoři proto sledovali, co se jim na různých jídlech nejvíc líbí. Na základě získaných dat chtějí vytvořit pro rodiče návod, jak připravit atraktivní, a přitom zdravé jídlo. Pro děti navíc chystají speciální mobilní aplikaci.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

  • Česká technologie Kardi AI monitoruje srdce s pomocí umělé inteligence. Mohla by nahradit holtra

    17/12/2024 Duración: 03min

    Pravidelný srdeční rytmus dnes dokážou kontrolovat nejrůznější aplikace nebo třeba chytré hodinky. K nejúspěšnějším technologickým inovacím poslední doby se řadí i česká aplikace Kardi AI, která s pomocí umělé inteligence odhaluje srdeční arytmie. Na jejím testování se podílejí i lékaři z Fakultní nemocnice Ostrava. Teď chystají registrační klinickou studii, která by ji měla posunout do běžné praxe.Všechny díly podcastu Magazín Experiment můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

página 1 de 3