Region, Stední Echy

  • Autor: Vários
  • Narrador: Vários
  • Editor: Podcast
  • Duración: 7:50:17
  • Mas informaciones

Informações:

Sinopsis

To nejlepí z regionálního vysílání eského rozhlasu.

Episodios

  • Sousedé: Nové vedení Shromáždění německých spolků, prominent východoněmeckého rozhlasu pocházel z Chebska

    28/11/2025 Duración: 11min

    Na podzimním zasedání Zemského shromáždění německých spolků v Praze byl zvolen nový prezident této významné organizace německé menšiny v České republice. Stal se jím ekonom Richard Neugebauer z Krnova.

  • Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Dráždíte hlemýždě v uchu? Může se vám zvedat žaludek. Za pocitem na zvracení stojí řada příčin

    28/11/2025 Duración: 31min

    Když máme pokažený žaludek, často říkáme: je mi šoufl, zvedá se mi kufr nebo mám žaludek na vodě. Není to ale zdaleka vždy jen z jídla. Proč se to říká a zvedá se opravdu žaludek?

  • Výlety: V Křeči na Vysočině zavzpomínáte na husitské bitvy a u Komárků si vyrobíte foukané skleněné ozdoby

    28/11/2025 Duración: 02min

    Víte, kde naposledy husité stavěli vozové hradby? Bylo to u obce Křeč na Vysočině. Po této bitvě už Táborité pomýšleli na dohodu se Zikmundem. Ale dost dějepisu. V Křeči stojí také malebná chalupa u Komárků, kde si kromě jiného můžete sami vyrobit foukané skleněné vánoční ozdoby.

  • Středočeské příběhy: Oděvní návrhářka Linda Havrlíková obnovila tradiční výrobu českého vlněného sukna

    28/11/2025 Duración: 03min

    Linda Havrlíková je mladá oděvní a textilní návrhářka, která letos získala titul MONETA Živnostník roku 2025 Středočeského kraje. Od roku 2019 se ve svém oděvním studiu aktivně zabývá tématem nevyužité lokální ovčí vlny a zároveň hospodaří na rodné usedlosti v duchu udržitelnosti. Její tvorba je spjata s českým vlněným suknem, ze kterého vytváří autorské kabátky na míru.

  • Babské rady: Pavouků se doma zbavíte i bez chemie. Pomůže třeba máta, levandule nebo citrónová tráva

    28/11/2025 Duración: 01min

    Pavouci jsou vlastně neškodní, neútočí a navíc se živí hmyzem, který v našich domácnostech nechceme mít. Přesto si přiznejme, že se málokdo cítí příjemně, když se mu po stěně prochází osminohý host.

  • Zprávy Českého rozhlasu Střední Čechy: Stojatá voda ve slepém rameni Labe trápí radnici Sadské na Nymbursku. Chce ho proto vyčistit

    28/11/2025 Duración: 02min

    Pokud město nezíská dotaci, zaplatí za zprůtočnění ramene kolem osmi milionů korun. Vedení města doufá, že práce začnou do dvou let.

  • Česká NEJ: Nejhlubší důl v České republice dosahuje hloubky 1838 metrů

    28/11/2025 Duración: 01min

    Při dobývání nerostných materiálů se lidstvo postupně dostávalo dále a dále směrem ke středu Země. U nás je nejhlubším dolem vrtná jáma číslo 16 v lokalitě Háje v bývalých příbramských uranových dolech.

  • Hobby magazín: Se sádrokartonem zvládnete rekonstrukci koupelny za pár dní

    27/11/2025 Duración: 02min

    I koupelna v panelovém domě může působit moderně a elegantně. Není ale nutné bourat staré stěny. Umakartové jádro můžete nahradit sádrokartonovým. Na rozdíl od zděného jádra bude renovace levná, jednoduchá a zabere jen pár dní. Pak už stačí jen vybrat vhodnou dlažbu.

  • Zprávy Českého rozhlasu Střední Čechy: ‚Byli bychom rádi za další schůzku.‘ Lidé se v Milovicích ptali na hlukovou studii k chystané spojce

    27/11/2025 Duración: 02min

    „Přijeli jsme do Milovic představit projekt všejanské spojky po boku investora Správy železnic a po boku Univerzity Karlovy,“ říká projektová manažerka Simona Plischke.

  • Výlety: Hláska pardubického zámku nabízí jedinečné výhledy. Hory, řeky i město z ní máte jako na dlani

    27/11/2025 Duración: 03min

    Východočeské muzeum v Pardubicích trvale zpřístupnilo hlásku pardubického zámku teprve před pár lety. Věž je otevřená celoročně a přitahuje tisíce návštěvníků. Podívat se z ní můžete do všech světových stran a to z úrovně, která svou výškou dokonce převyšuje vyhlídku ikonické Zelené brány.

  • Alex a host: Role Korejse a Hložánka jsem si vypracoval, říká herec a režisér Miroslav Hanuš

    27/11/2025 Duración: 28min

    Televizní diváci si ho oblíbili díky seriálovým rolím majora Korejse či starosty Hložánka. Miroslav Hanuš je také divadelním režisérem. V prosinci ho čeká premiéra hry Harold a Maude.

  • Výlety: František Kinský přivítal a provedl výherce Zámeckého léta vlastním zámkem

    27/11/2025 Duración: 02min

    V létě naši posluchači soutěžili v pořadu Zámecké léto s Františkem Kinským. Každý týden se hrálo o možnost absolvovat prohlídku jeho zámku. Výherců se ujal sám hrabě.

  • Středočeské příběhy: Od herbáře přes farmacii až k bylinkářství. Dagmar Váňová proměnila dětskou lásku v životní poslání

    27/11/2025 Duración: 02min

    Paní Váňová je bylinkářkou s doktorátem z farmacie. Bylinky sbírá, suší a vyrábí z nich směsi, čaje, sirupy nebo marmelády a čatní. Fantazii se meze nekladou. Na přednáškách vypráví o bylinách a radí, jak s nimi pracovat, aby pomáhaly. Pořádá vycházky do přírody, učí v komunitní škole, s láskou pečuje o vnoučata, miluje zvířata.

  • Zprávy Českého rozhlasu Střední Čechy: ‚V neutěšeném prostoru chceme navodit klid.‘ Začala stavba záchranářské stanice v Benešově

    27/11/2025 Duración: 02min

    „Naši zaměstnanci si zaslouží důstojné podmínky, tohle úplně důstojné podmínky nejsou. Věřím, že to brzy napravíme,“ komentuje stav ředitel záchranné služby Středočeského kraje Pavel Rusý.

  • Babské rady: Nápoj, který prohřeje i detoxikuje. Zázvorová voda vám nastartuje den, její příprava je jednoduchá

    27/11/2025 Duración: 01min

    Zázvorová voda funguje jako přírodní detox, navíc se v chladnějších měsících roku hodí i na prohřátí těla. Tato tekutina je také přírodním lékem na podporu trávení. Zkuste to a budete se cítit lehčí a méně zavodnění.

  • Česká NEJ: Nejmenší sluneční hodiny najdete v obci Hýsly, největší v Bezvěrově. Rozdíly jsou úctyhodné

    27/11/2025 Duración: 01min

    Stačí škála číslic, ukazatel, sluneční paprsky a hned víte, jaký je právě čas. Sluneční hodiny nám především slouží, ale lákají také k různým rekordům.

  • Zprávy Českého rozhlasu Střední Čechy: Člunkový běh a minimálně 18 kliků. V Benešově proběhly fyzické zkoušky nanečisto k policii

    26/11/2025 Duración: 02min

    Zájemci, kteří splní požadované limity, dostanou certifikát, díky kterému při náboru k policii nebudou muset dokazovat fyzickou stránku. „Trošku jsem trénovala, ta práce mě láká,“ říká zájemkyně.

  • Alex a host: Lenka Borská: Musela jsem se vyrovnat s tím, že přijdu o prsa. Napsala jsem jim nekrolog

    26/11/2025 Duración: 26min

    Celý profesní život zasvětila doktorka Lenka Borská prevenci a léčbě nemocí. Sama jde příkladem, prevenci nezanedbává. Přesto se jednoho dne ocitla na druhé straně medicínské barikády. Rakovinu prsu překonala. Své zkušenosti sdílí v nové knize Doktorka v růžovém.

  • Výlety: Básník Jiří Wolker sedí pod stromem na lavičce ve svém rodném Prostějově. A sám sobě hledí do tváře

    26/11/2025 Duración: 03min

    Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově má obdélníkový, nebo přesněji lichoběžníkový tvar a dvě dominanty. Věž nové radnice v čele náměstí a věž kostela Povýšení svatého Kříže na opačné straně. Uprostřed náměstí vede alej opatřená lavičkami. Jedna z nich je z poloviny stále obsazená, ale je každopádně možné si přisednout. Na lavičce totiž sedí asi nejslavnější prostějovský rodák, básník Jiří Wolker. Krásně vyvedený v bronzu.

  • S Arenbergerem nejen o medicíně: Ve studiu s mladým praktikem

    26/11/2025 Duración: 21min

    MUDr. Vojtěch Mucha je praktickým lékařem pro dospělé a zároveň je funkcionářem mladých praktiků. Ti už delší dobu upozorňují na relativní nedostatek těchto lékařů „první linie“.

página 1 de 3